Własny serwer poczty i WWW – czy to ma sens?

Własny serwer poczty i WWW, to temat, przewijający się w dyskusjach decydentów przedsiębiorstw, zarówno tych większych jak i nawet tych, w których firmę tworzy kilkanaście osób.
Często zapomina się jednak, co poza owym serwerem stanowi infrastrukturę takiej inwestycji oraz jakie są koszty jej utrzymania.

Pomyślmy na początek, czy nie forsujemy przysłowiowych otwartych drzwi i co nam ma dać takie rozwiązanie?

Zakup dedykowanego serwera w profesjonalnym centrum danych, stanowi ułamek kwoty inwestycji we własną infrastrukturę, nawet w rozbiciu na lata, a później przecież i tak sprzęt będzie trzeba wymienić. O hostingu czy platformach VPS nawet nie wspomnę, choć i te wystarczyć potrafią naprawdę na duże potrzeby.

Wracając do własnego serwera poczty lub WWW, miejmy na uwadze co stanowi infrastrukturę w takiej inwestycji oraz jakie są koszty utrzymania i z czego się składają.
Przede wszystkim, warto mieć zapasowe łącze internetowe i zasilanie awaryjne, przy czym UPS może starczyć na godzinę powiedzmy, a potem rozważyć należało by nawet generator prądotwórczy.
A co jak się popsuje sprzęt? Kupując firmowy serwer, dostajemy gwarancję z Czasem Reakcji na następny dzień roboczy a za dopłatą z krótszym. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zapewnienie Czasu Naprawy no i po zazwyczaj 3 latach gwarancja się skończy. Rozwiązaniem staje się repozytorium sprzętu zapasowego. Częstym problemem jest też klimatyzacja. To wszystko to infrastruktura.

Koszty utrzymania zaś, poza prądem i łączami internetowymi też istnieją. Są nimi usługi administrowania i monitorowania. To administratorzy doglądają sprzętu i oprogramowania, aplikując stosowne aktualizacje, łaty bezpieczeństwa czy na bieżąco blokując ręcznie nowe zagrożenia i monitorując poprawność działania sprzętu.
Ten ostatni czynnik - zasoby ludzkie, jest najczęściej pomijany a paradoksalnie częstym argumentem do stawiania własnego serwera internetowego jest poufność i bezpieczeństwo... Niestety przy systemie pozostawionym bez nadzoru, te warunki są nie do spełnienia.