Macierz RAID to nie kopia zapasowa!

Macierz RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks) specjalna konfiguracja dwóch lub większej ilości dysków w komputerach, najczęściej stosowane po to, by zapewnić dostępność serwera w razie awarii, np. jednego z dysków (zależnie od konfiguracji, zapas może stanowić więcej dysków). Innymi powodami takiego łączenia dysków, jest utworzenie większej przestrzeni na dane lub zwiększenie wydajności.
Pośrednio w pierwszym zastosowaniu, jest to metoda duplikowania danych na serwerze, jednak są to dane na których na bieżąco się pracuje oraz dotyczy dysków lokalnych.

Zatem po co robić niezależną kopię zapasową (backup), mając macierz RAID z nadmiarowością dysków?

Otóż, po pierwsze dlatego, że sprzęt może być sprawny, a dane stracić możemy w wyniku awarii systemu operacyjnego, ataku wirusa, błędu ludzkiego.
Po drugie, bywa, że uszkodzeniu ulegnie więcej dysków niż wynosi nadmiarowość (np. oba dyski w macierzy dwu dyskowej), albo awarii ulegnie kontroler dysków i w wyniku tego dane na sprawnych dyskach.

Widywałem już sytuacje, gdzie, po uszkodzeniu jednego z dwóch dysków, serwer traktowany jak mebel, działał jeszcze latami i nikt nie był świadom zagrożenia do czasu gdy nie uległ awarii drugi z dysków. Nie jest prawdą, że użytkownik zauważy wyraźne spowolnienie pracy przy awarii jednego dysku, ponieważ kontroler może całkowicie odłączyć uszkodzony dysk, więc serwer wręcz przyspieszy.

Jeżeli więc przechowujemy bieżące pliki czy bazy danych na takim serwerze (czyli nie jest to miejsce gdzie trzymamy jedynie backupy), to warto rozważyć kopie zapasowe tych danych. Miejsce docelowe na takie kopie (lub jednym z miejsc), powinno znajdować się poza siedzibą firmy, by uwzględnić takie zdarzenia jak: powódź, pożar lub kradzież.
Dobrze też taki proces zautomatyzować oraz nie zapomnieć o bieżącym monitorowaniu, by mieć pewność, że dyski są sprawne, ustawione harmonogramy backupu działają jak należy i nie zabrakło miejsca na kopie.
Monitorować warto zarówno dyski macierzy RAID w serwerze jak i stan magazynu przeznaczonego na kopie danych i sam proces przesyłu. Nie przyda nam się zarówno kopia uszkodzonych danych jak i backup, który ulegnie uszkodzeniu. Zadanie monitorowania serwera, w tym kopii zapasowych, może być częścią umowy serwisowej.


Na początek warto jednak taki system backupu przemyśleć i wdrożyć.